Skip To Main Content

Mobile Close (don't delete it)

Enroll

Mobile Utility

Header Holder ( No sticky)

Header right

Header Utility

Enroll Button

Mobile Trigger ( Don't delet it )

Sticky Header

Mobile Trigger ( Don't delet it )

Landing Nav

Breadcrumb

Clubs

Game pieces

Club Calendar

Club meeting times and places might need to change from month to month. Please refer to the Club calendar for the most recent information on where and when clubs meet on campus.

Club Calendar

Club Contacts

Email the club advisor with any questions you might have

Teacher contacts can be found on the Departments page

Departments

If you do not know what department the advisor is in, use the search found on the top right of the website header and search the last name of the advisor

Club List 2023-24

Club Advisor Meeting Dates/Times
Architecture Club Jimi Gillespie  
Art Club Gerardo Rosette Monday during lunch in room N251
Aspiring Samaritans Chris Hauk Every other Wednesday during lunch in N259
Auto Club Josh Wish During 1st and 2nd period in N261
AVID Club Kevin Miramontes  
BEE Club Loudres Ocon Every other, Thursday/ Lunch Time G181
Black Student Union Trevor Foglesong 1st and 3rd Wednesday of the month, in the Wellness Center
Crochet Club Edilia Galan Fridays 3:45 - 4:45, D136
CSF Marc Alzamora 1st Monday a month 3:40-4:10
Dance Club Angelique Tahajian V264 @ lunch -First Wednesday of each month, and first Tuesday for officers. Additional meetings as needed.
Dungeons & Dragons Club Erich Finkle Fridays After School, F155
Express Dance Co. Anna Jarrell Tues/Thursday 4-7:30 V264
Finding Faith Club Elizabeth Salazar thursday; lunch lower library
First Robotics Doug Hutchings Tuesdays after school in N255
Future Business Leaders of America (FBLA) Jimi Gillespie  
Future Educators Club Gerardo Rosette  
Fusion Fest Club Kim Spears Once a month on a Wednesday, N251/N249
Garden Club Cassidy Boardman Every Wednesday after school in the gardens between J and K building.
Global Aid Katherine Kinsey Wednesday, After School, C118
Guitar Club Justin Adams Tuesdays, after school G175
Hack Club Timothy Duong 2nd and 4th Mondays after school in H185
Health Occupations of America (HOSA) Jessica Garcia 1st and 3rd Thursdays during lunch in K224.
Hip Hop Dance Anna Jarrell Mon/Wed 4-6:30 V264
History Day Club Chris Hauk Once a month during lunch Thursday N259
Key Club Sam Chiang Wednesdays, After School Lower Library or Cafeteria
KindQuest Club Robert Ingels Once a month during lunch
Latino Student Union Karen Bossano Every Wednesday, lunch, G170
Literary Club Richard Villanueva Fridays in D135 after school
Math Club    
MENA Club Sharline Dababneh 1st and 3rd Thursdays of every month during lunch in J219
Mock Trial Desiree Dragna Tuesday and Wed. after school D127
Model U.N. Jennifer McAdams Tuesday's during lunch
Muslim Student Union Marc Alzamora Every other Tuesday at lunch in F147
National Honor Society Sharline Dababneh J219 after school
Octonauts Club Kevin Miramontes First and Third Thursday of the Month at Lunch in F149
Science Olympiad Robert Cantwell  
Speech & Debate Sharalee Turcios Monday 3:30-5:30 Wednesday 2:30-4:30
Studio 54 Podcast Club James Miura Mondays 3:45 - 5PM in N253
Theatre Club Michele Richardson Every Friday at lunch
Thespian Troupe 4712 Michele Richardson The second Wednesday- once a month
Toastmasters Club Jimi Gillespie First and third Monday after school in F158
Trading Card Game Club James Miura  
UHS Book Club Trevor Foglesong Monthly first & last Tuesday 3:30-4:30
UHS Dance Club Angelique Tahajian  
UNICEF Kevin Miramontes Every 2nd and 4th Thursday at lunch in F149
Video Club James Miura Tuesdays at lunch in N253
Zoobot club Mr. Weatherell Tuesdays 3:45PM - 4:10